Když se řekne jméno Pavol Jablonický, tak snad každý, kdo jen jednou zašel do posilovny, ví, že se jedná o našeho (myšleno česko-slovenského) nejlepšího profesionálního kulturistu. Na kulturistických pódiích se pohybuje již přes 20 let a stále se drží ve vynikající formě. V tomto článku se podíváme jak trochu do historie, tak i do možné budoucnosti Pavolovi soutěžní kariéry.

 

Své první vavříny začal Pavol Jablonický sbírat v roce 1987, kdy se mu povedlo vše, do čeho se pustil. Vyhrál republikové mistrovství a své vítězné tažení si prodloužil o vítězství jak na Evropském tak i světovém šampionátu téhož roku v kategorii do 90ti kilogramů. O rok později zopakoval své vítězství na mistrovství světa tentokrát již v nejtěžší kategorii a rozhodl se přejít mezi nejlepší z nejlepších a to do profesionální divize. Jako mistr světa měl Pavol právo startu na soutěži Mr. Olympia bez nutnosti kvalifikace na jiné profesionální soutěži, ovšem jako téměř každý, musel zaplatit nováčkovskou daň a skončil mimo první patnáctku. V roce 1990 se mu mezi profesionály dařilo a umístil se dvakrát ve finále na pohárových soutěžích a na Grand Prix Holandska vybojoval dokonce bronz. Na další finálové umístění si musel počkat do roku 1993, kdy skončil pátý na Grand Prix Německa. Svůj do té doby nejlepší výsledek si vybojoval na Niagara Falls Pro kde se umístil v roce 1995 na druhém místě, když nestačil pouze na fenomenálního Vince Taylora. To nejlepší ovšem na Pavola stále čekalo. Jedna z nejlepších sezón pro Pavola mezi profesionály byla rok 1999, kdy se umístil druhý na Noci Šampiónů za gigantickým Paulem Dilettem a porazil i nynějšího Mr. Olympia Dextera Jacksona a dalších 39 soupeřů. V Torontu téhož roku se konečně Pavol dočkal svého prvního profesionálního vítězství, když se nakonec rozhodovalo mezi ním a Milošem Šarčevem. Pavolova tvrdost a připravenost mu zajistila prvenství. Na soutěži Mr. Olympia vybojoval v tomto roce 14té místo. Za dosavadní vrchol kariéry pro Pavola by se daly považovat léta 2003 a 2004 kdy dokázal dvakrát vyhrát Grand Prix Maďarska, dále se umístit na druhém a pátém místě na Noci Šampiónů a korunovat své snažení 11tým místem na světě na soutěži Mr. Olympia 2004. V následujících letech sbíral Pavol přední umístění na soutěžích Masters (závodníků nad 40 let) když se umístil kontroverzně třetí na Profi mistrovství světa v roce 2006 a čtvrtý na Masters Atlantic City Pro o dva roky později. Na otevřených soutěžích se jeho umístění nyní pohybuje na pomezí první desítky což je stále velmi respektuhodné uvědomíme-li si, že bojuje proti nejlepším na světě. Za svou dosavadní kariéru dokázal Pavol Jablonický zvítězit na třech profesionálních soutěžích a šestkrát se postavit na podium Mr. Olympia.

Jak bude vypadat soutěžní kariéra Pavola Jablonického dál? Na partnerském webu Vitalmax News se objevila zpráva, že se Pavol možná zúčastní Vitalmax Open 2009? Pokud by to byla pravda, znamená to samozřejmě senzaci, neboť by se Pavol po více než 20ti letech opět postavil na soutěžní pódium v České Republice! Znamenalo by to ovšem také jeho odchod (případně jiný postih) z profesionálního působení ve federaci IFBB, neboť pravidla nepovolují účast na soutěžích bez záštity IFBB.

V roce 2007 se zúčastnil Pavol Jablonický Vitalmax Open jako profesionál v rámci exhibice,
v roce 2009 jako amatérský soutěžící? Nechme se překvapit…

Pavol Jablonický – začátky

prvni_1 druha_2

Pavol Jablonický – Atlantic City Pro 2008

flex_1 flex_2